Biskupská vizitácia farnosti Brezovica, 16. 11. 2017

Tak, ako naša farnosť, tak aj všetky farnosti našej diecézy raz za päť rokov prechádzajú biskupskou vizitáciou. Otec biskup úradne oznámi tej ktorej farnosti oficiálnu návštevu a miestny farár s farnosťou sa pripraví na túto návštevu. Tejto návšteve však predchádza ešte proces relácie o farnosti miestnym farárom a odpovedá na otázky tzv. questionáriom uložene najvyššou autoritou diecézy – samotným biskupom. Potom je na rade dekanská vizitácia, ktorú vykonáva dekan vo svojom dekanáte. Nakoniec je to návšteva otca biskupa, alebo osoba poverená otcom biskupom. V našom prípade to bol generálny vikár a mons. prof. ThDr. Anton Tyrol, PhD. Počas jeho návštevy v našej farnosti sme navštívili vedenie školy pani riaditeľku Mgr. Timeu Matušekovú a kolektív pani učiteliek vyučujúcich na tejto škole. Z tejto návštevy mám veľmi pekný dojem. Ďalej sme navštívili prvopiatkarku pani Matuškovu. Pekne nás privítali v skromnom spoločenstve. Pani Matušková prijala sväté prijímanie od pána vikára a porozprával sa s ňou a aj s pánom Jaroslavom Matuškom. Potom nasledovala návšteva na obecnom úrade, kde nás privítal pán starosta Marian Ujmiak spolu s poslancami MUDr. Milanom Parížom a Pavlom Šuhajom. Privítali nás bohatým občerstvením. Tam sme sa pozhovárali a povysvetľovali si niektoré nezrovnalosti. Potom nasledovalo stretnutie so spoločenstvami. Boli to spoločenstvá modliacich sa matiek, ružencové spoločenstvá, spoločenstvo tretieho rádu sv. Františka a stretnutie so speváckym zborom. Bolo to milé stretnutie pána vikára s jednoduchými a skromnými ženami, ktoré úprimne rozprávali o spoločenstvách. Ďalej to bolo stretnutie s pastoračnou a hospodárskou radou farnosti. Na nich bola menšia účasť, pretože mnohí nemohli prísť. Po tomto stretnutí bolo stretnutie pána vikára s miništrantmi. Nasledovala svätá omša a po nej diskusia s pánom vikárom. Po diskusii bolo ukončenie návštevy na farskom úrade. Bola to veľmi pekná a prijemná návšteva. Chcem sa touto cestou poďakovať veriacim, ktorí okrem svojho duchovného života majú záujem aj o farnosť a prišli na svätú omšu. Chcem sa poďakovať žiakom a budúcim birmovancom, že v peknom počte prišli na svätú omšu tak vzácnej návštevy. Ďalej sa chcem poďakovať Andrejovi Škuláňovi za liturgický spev. Samozrejme moje najväčšia vďaka patri pánu vikárovi a vicekancelárovi biskupského úradu. Pekným spôsobom povzbudili a posilnili moju farnosť. Nech aj táto biskupská vizitácia nás povzbudí k ďalšej duchovnej činnosti.